ESTETİK DİŞHEKİMLİĞİ VE ESTETİK PERİODONTOLOJİ

Günümüzde artık dişhekimliği bilinen klasik anlamda çürük temizleyerek dolgu yapma, diş çekerek yerine protez koyma, eksik dişleri tamamlamanın ötesinde daha beyaz daha düzgün dişlere ve daha hoş gülümseyişlere sahip olmak isteyenlerin hizmetindedir. İlerleyen teknolojiler sonucu diş rengini çok iyi yakalayan komposit dolgular, daha güzel porselen materyalleri, bunları dişe yapıştıran özel malzemeler ve teknikler sonucu daha estetik görünümler ortaya çıkmaktadır..

Örneğin; dişleri aralıklı olan bir kişi bu görüntüsünden dolgular yapılarak kurtulabilir. Hem de hiç materyal kaldırılmadan adesiv tekniklerle. Yine koyu renkte dişlerinden memnun olmayan bir hastaya beyazlatma işlemi yaparak daha açık renkte dişleri ile aydınlık bir gülümseme verilebilir. Gülerken dişetleri görünen hastalar artık bu görüntülerinden sıyrılabilirler. Yukarı kalkmış olan dişetleri ile daha iyi görünürler. Dişetleri küçük düzeltmelerle aynı hizaya çekilebilir. Bazı hastaların dişlerinin yapısı gereği birbirlerinden farklı boyutta ve düzensiz olan dişleri yapılan laminalarla aynı seviyeye getirilebilir. Ayrıca dişetlerinde koyu renkte melanin pigmentasyonuna sahip hastalar çeşitli yöntemlerle bunlardan kurtulabilirler... Beklentiler geçmiş yıllara göre son derece değişmiş olup hergün yeni bir gelişme kendini göstermektedir.

Bütün bunlar estetik dişhekimliğinde gelinen son noktalardır. Ama unutmayalım ki esas amaç öncelikle sağlıklı, iltihapsız dişetleri ve çürüksüz dişlere sahip olmaktır. Ancak bunlar sağlandıktan sonra üstüne estetik dişhekimliği yapabiliriz.